Faydalı Bilgiler

"Şömine Fanı" gerekli midir?

Isı odası açıklamasında da söylediğimiz üzere; Şömine Isı odası soğuk havayı odanın içerisinden alıp bünyesinde ısıtarak şömine üst ısı menfezlerinden sıcak hava olarak oda içerisine tekrar geri verir. Bu olay; ısınan hava yükselir prensibi ile doğal yoldan şömine tarafından hiçbir motor vs ye ihtiyaç duymadan yapar. Şömine fanları ise mevcuttaki bu sirkülasyonu sadece hızlandırmaya yarayan kişinin kendi isteği üzerine tüm şöminelere şömine montaj aşamasında iken eklenebilen bir özelliktir. Şömine fanları sessiz olmalı ve ısı odasındaki havayı çabucak soğutmaması için çok güçlü fanlar olmamalıdır.

Odun seçimi

Yaş odunun yakılması daha zordur. Odun seçiminizi mutlaka kuru odundan yana kullanmalısınız. Kayın gibi özgül ağırlığı yüksek ağaç cinsleri, söğüt gibi daha hafif ağaçlara göre daha uzun yanarlar. Esas önemli olan bir odun parçasının yanarken üretebildiği ısı miktarıdır. Özgül ağırlığı büyük olan 1 m3 miktarında bir odun cinsinin, özgül ağırlığı daha düşük 1 m3 miktarında bir odun cinsine göre (örn: kavağa göre kayın) kalorifik potansiyeli kesinlikle daha yüksektir. Aşağıdaki tabloda bir çok ağaç cinsinin hacim ve ağırlıkları arasındaki oranı görebilirsiniz.


Gürgen 400-500 kg/m3
Meşe 380-480 kg/m3
Huş Kayını 350-450 kg/m3
Kara Çam 300-400 kg/m3
Çam 300-400 kg/m3
Kavak 250-350 kg/m3
Köknar 250-350 kg/m3
Akasya 250-350 kg/m3

Üst kat ısıtması nasıl olur?

Şömine bacasının geçtiği odayı (çocuk odası-yatak odası v.b)ısıtmak için; Odadan geçen bacanın içerisine yerleştirilen nikel çelik boru ile altta soğuk hava giriş menfezinden aldığı soğuk havayı baca içerisinden kaçan sıcak hava ile ısıtarak yukarı doğru yükselerek menfezden çıkar.Böylelikle kapalı sistem haznelerde oluşan %10-%20 ısı kaybından da faydalanmış olursunuz.

Şömine nasıl yakılır?

Şömineyi ilk yakarken sadece bir gazete yaprağı ve bir tutam kuru odun (kavak-tahta) sizin için şömineyi yakmanıza yeterli olacaktır. (Bu işlemi yaparken baca klapesini mutlaka açık tutunuz.)

Kapalı hazneli şöminelerde; yanar halde bir şömineye odun atarken baca klapesi açık duruma getirildikten sonra kapak yavaşça açılarak içerisine odun atılabilir. Odun uzunlukları 35-50 cm arasında olmalıdır.

Kapalı hazneli şöminelerde doldurma kapasitesi 10-12cm çapında 3 kütüktür. Bir sonraki kütük atma işlemi mutlaka diğer kütüklerin yanmasından sonra alevin hızını kaybettiği anda atılmalıdır. Çok canlı yanan bir ateşin üzerine odun koymaktan kaçınınız.

Kapalı hazneli şöminelerde meşe odununu tavsiye ediyoruz. Meşe odunu diğer odunlara oranla ısı kalorisi yüksek ve yağ miktarının düşük olması, buna bağlı olarak is yapmamasından ötürü tercih edilir.

Şöminede yakılmaması gerekenler

Yeni kesilmiş ağacın verimi daha düşüktür ve daha çok katran oluşmasına neden olur. Kurumamış (yaş) ağaç ateşi boğarak şöminenizden istenilen verimi almanıza engel olur. Sert mineral yakıtlar (kömür, vb.), Afrika kökenli ağaçlar (akaju), tuzlu ortamda beklemiş odun ve ağaçlar.

Şömineyi ilk yakma işleminde kesinlikle alkol, akaryakıt, azot, yağ vb. gibi kimyasal maddeleri kullanmayınız.

Mevcut şöminemi yıkmadan "Kapalı Hazne" yerleştirebilir miyim?

Mevcut Şöminenize kapalı hazne bir kazan yerleştirilebilmesi imkansızdır.

Kapalı hazneli bir şöminenin vermiş olduğu sıcaklığın çok yüksek dereceleri bulması nedeniyle daha önceden yaptırmış olduğunuz şöminenizin yalıtımı ve izolasyonu buna dayanıklılık göstermez.

Şömine yıkılmadan yapılan bacalarda oluşabilecek sızmalar,şöminenizin randımanını düşürecek ve sağlıklı bir şekilde yanmasını engeller.

Mevcut şöminenizin ağız genişliği ile hazne ağız genişliğinin birbirini tutmaması mevcut şöminenize kapalı hazne bir kazan yerleştirilebilmesini imkansız kılar.